cheap uggs canada ralph lauren canada cheap ugg boots canada polo ralph lauren canada belstaff uk belstaff jacket woolrich sale woolrich uk belstaff sale hollister sydney hollister australia

Bahçecikli Yazarlar | Bahçecik Kültür ve Dayanışma Derneği
Bahçecikli Yazarlar
BAHÇECİK’Lİ YAZARLAR
Ahmet Süreyya SOFUOĞLU;
1924 Bahçecik/İzmit’te doğdu ve. 12. Dönem (1961) ve 13.Dönem (1965) Kocaeli’nden Adalet Partisi milletvekili seçildi. Kahraman Maraş Sütçü İmam Üniversitesi Atatürk İlkeleri ve İnkilap Tarihi Bölümü’nde Yrd. Doç. Dr. Ünvanı ile 2002 Yılına kadar müdürlük yaptı ve dersler verdi. Atatürk üzerine birçok üniversite ve sivil toplum kuruluşlarında konferanslar verdi.
1950 Yılında İzmit’te, ‘’Yeni Zurna’’ adlı haftalık siyasi mizah dergisini çıkardı. 1960 ‘lı yıllarda Ankara da ‘’Son Haber’’ gazetesi’’ çıkaran Süreyya Sofuoğlu, Basın Şeref Kartı sahibidir. ‘’Atatürk’ün Edirne ve Trakya ile İlgili Anıları’’ adlı kitabı 2000 yılında basıldı. 11/09/2002 tarihinde İzmit/Kocaeli’nde vefat etti.
 
Ali ÜZMEZ
İzmit Bahçecik Nahiyesi Servetiye Cami Köyünde doğdu. 1966 yılında Gölcük Lisesini, 1971 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesini bitirdi. İzmit’te kısa bir süre avukatlık yaptı. 1973 yılında Kaymakam adayı olarak Mülki İdare Amirliği mesleğine girdi. Yedek subaylık görevinden sonra , İçel Gülnar, Balıkesir Balya, İstanbul Kartal vekillikleri görevinde bulundu. Kaymakamlık kursunu takiben sıra ile Aksaray Ortaköy, Kayseri Yahyalı, Erzurum İspir Kaymakamlığı görevlerini yürüttü. Ağrı Vali Yardımcılığı görevinden sonra, 1984 yılında İçişleri Bakanlığı Teftiş Kuruluna Mülkiye Müfettişi olarak atandı. Bir süre İngiltere’ye (Londra’da) görevli olarak gönderildi ve burada araştırmalarda bulundu.
 ‘’Başarılı Yönetimin Sırları ve Püf Noktaları’’ adlı mesleki, ‘’Milli Mücadelede Servetiye Cephesi’’ adlı tarihi araştırma, ‘’Deryadan Damlalar’’ ve ‘’Her Yönüyle Başiskele’’ adlı kitapları vardır. Aynı zamanda resim sanatııylada uğraşan Ali Üzmez’in ‘’Süleymaniye ve Zeyrek Evleri’’ adı altında Resim Sergisi açmıştır.
Halen İçişleri Bakanlığında Mülkiye Başmüfettişi olarak görevini sürdürmekte olup, evli üç çocuk babasıdır
 
Salim SARIKAYA
1933 yılında Bahçecik’te doğdu. Bahçecik İlk Okulunu 1945 yılına bitirdi. Orta Okulu Çayırova Ziraat Mektebinden okudu ve 1948 yılında bitirdi. Askere kadar Bahçecikte ziraat işeri ile uğraştı. Askerlik sonrası 1957 yılında Polis Okulu’na girdi ve 7 ay kurs görerek polis oldu. 1958-1970 yılları arasında İstanbul’da polis olarak görev yaptı. 1970 yılında Komiser kursundan sonra, komiser olarak Zonguldak, Artvin görev yaptıktan sonra 1975 yılında İstanbula tayin oldu ve 1979 yılında emekli olarak Bahçecik’e döndü. Yaşamı boyunca tarihe ve tarihi konulara ilgi duydu. ‘’AĞLAK DAĞ’’ Ada Köyü Livara Ada Mubadilleri kitabını 1999 yılında çıkardı.Salim Sarıkaya evli olup üç çocuk babasıdır.
 
F. Yavuz Ulugün
1956 yılında, İzmit doğdu. 1967 Ulugazi İlkokulu, 1976 Galatasaray Lisesi, 1981 Yüksek Denizcilik Okulunu bitirdi. Üniversite yıllarında rehberlik ve turizmcilik yaptı. Yerli ve yabancı gemilerde kaptanlık, Derince Limanı'nda kılavuz kaptanlık yaptı. Melodi Gemi acenteliği ve Cumhuriyet Yurdu ortaklarından olan Yavuz Ulugün, bir dönem, Belediye Meclis üyeliğinde yaptı. İzmit ve İstanbul'da bir çok sivil toplu örgütü üyesidir. KYÖD Başkanlığı yanı sıra, siyasi parti il başkan yardımcılıklarında bulundu. Kocaeli ve çevresi tarihi üzerine çok sayıda makalesi ve 13 kitabı bulunmakta. Kitaplarından bazıları Kocaeli Tarihi, Kocaeli ve Çevresi Tarihi –I-II-III, Kocaeli ve Çevresi Denizcilik Tarihi, Kocaeli ve Çevresi İnanç Turizmi, Seyahatnamelerde Kocaeli ve Çevresi, Nikomedia Adlı Yük Gemisi Nasıl Batırıldı ve 1745 Yılında İzmit ve İznik’e yapılmış Bir Gezinin Öyküsü’dür. Evli ve iki çocuk babası olan Yavuz Ulugün, Bahçecik’te ikamet etmektedir.
Süleyman PEKİN
7 Ağustos 1970"de Bahçecik"te doğdu. İlk ve ortaokulu Bahçecik"te, liseyi İzmit Lisesi"nde okudu. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü"nden 1991 yılında mezun oldu. Konya Tuzlukçu Lisesi"nde Tarih Öğretmeni olarak göreve başladı. Askerlik sonrası Konya Tuzlukçu Lisesi"nde çalışıp 1994 yılında İzmit İmam-Hatip Lisesi"ne tayin oldu Sendikal çalışmaları nedeniyle Gümüşhane"ye sürüldü. Gümüşhane Kürtün Lisesi"nde Tarih öğretmeni olarak görev yaptı. 17 Ağustos 1999 depremiyle birlikte İzmit"e tayinini aldırdı. İzmit İnkılâp Lisesi"nde Tarih Öğretmeni olarak göreve başladı. Türk Eğitim-Sen İzmit Şubesi"nde Basın Sekreterliği yaptı. 2001 yılında çıkan sendika kanunuyla Türk Eğitim-Sen Kocaeli Şubesi Kurucular Kurulu"nda yer aldı.Aktif sendikal çalışmaları nedeniyle ikinci kez sürgün oldu ve Bahçecik İ.Hakkı Tonguç İlköğretim Okulu"nda 2 yıl, 2003 yılında İzmit Lisesi"ne Tarih Öğretmeni olarak tayin oldu. 2004 yılında II. Olağan Kongre"de Türk Eğitim-Sen Kocaeli Şube Başkanlığı"na seçildi. 2006 yılında Profesyonel Şube Başkanlığı"na geçti. 2007Mayıs"ında T.Kamu-Sen Kocaeli İl Temsilciliği"ne, ardından 2007 Aralık ayında II. kez Türk Eğitim-Sen Kocaeli Şube Başkanlığı"na seçildi. Halen profesyonel sendikacılık görevine devam etmektedir.
  Bahçecik Kültür ve Dayanışma Derneği ve Başiskele Eğitim ve Kültür Derneği’nin (BEKDER) kurucuları arasında yer alan Süleyman Pekin’in
"Sahili Olmayan Deniz" ve "Mevzuat Ötesi Düşler " adlı iki şiir  kitabı yanında,  konusu dış politik analizi olan "AFRASYA Alternatif  Eksenler" adlı kitabı vardır.
. Yerel ve ulusal bazda birçok dergi, bülten ve gazetede şiir ve yerel tarihle ilgili yazıları yayınlandı.,Panel, seminer ve TV programlarında yer aldı., Yerel tarih çalışması olan "Tarih ve Tabiatın Buluştuğu Belde: Bahçecik" kitabı da yayınlanmaya hazırlık aşamasındadır.  Evli ve 2 çocuk babası olan Süleyman Pekin, Yüksek Lisansını Sakarya Üniversitesi SBE Yeniçağ Tarihi Bölümü"nde sürdürmektedir.
 
Murat BAYRAM
1970 Yılında Bahçecik'te doğdu. İlk ve orta okulu Bahçecik'te okudu. Liseyi Gölcük Endüstri Meslek Lisesi'nde tamamladı. Amatör olarak 15 yılı aşkın Bahçecik Tarihi ilgisini, 2011 yılında Süleyman Pekin ile birlikte ''Bahçecik Tarihi'' kitabı olarak somutlaştırarak basılı hale getirdi. Gezi ve fotoğraf tutkunudur. Araştırma ve inceleme tarzı bazı makaleleri vardır. Bahçecik Kültür ve Dayanışma Derneği ve Başiskele Eğitim ve Kültür Derneği kurucuları arasındadır. Evli ve iki çocuk babası olup Bahçecik'te ikamet etmektedir.
(Not: Listeye önerilerinizi bekliyoruz)