cheap uggs canada ralph lauren canada cheap ugg boots canada polo ralph lauren canada belstaff uk belstaff jacket woolrich sale woolrich uk belstaff sale hollister sydney hollister australia

Bahçecikli Sanatçılar | Bahçecik Kültür ve Dayanışma Derneği
Bahçecikli Sanatçılar
 
BAHÇECİKLİ SANATÇILAR
 
Ahmet AKTAŞ (Çakıcı Ahmet): Yöresel Folklor Sanatçısı
Bahçecik’te 1929’da doğdu. Gençliğinde düğün ve derneklerde, halk oyunları ve türkü söylerdi. Bahçecikte Belediye’de çalıştı. Belediyenin Elektrikçisi, Sucusu, Kanalizasyoncusu, akla gelebilecek bütün işlerde çalıştı. Ramazanda davul çalar. Ramazan topunu patlatırdı. Bayramlarda kendine mahsus köstümüyle, davul  çalar, herkese atma türkü atardı. Düğünlerde Karadeniz Bölgesine mahsus Bıçak Oyunu’nu sadece o oynardı. Belediyeden, 1982 yılında emekli oldu ve 1985 yılında vefat etti.
 
Tuncel KURTİZ (Tiyatro ve Sinema Sanatçısı)
Bahçecik’te 1 Şubat 1936’da doğdu. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi, İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümünü bitirdi. İlk kez 1959 yılında Dormen Tiyatrosu'nda oyunculuğa başlamış olan sanatçı, sinema filmlerinde rol aldı. Sürü filmiyle zirveye çıkan sanatçı, doğayla iç içe yaşamayı sever. Hacı ve Asi adlı dizilerde başrol oynadı. 2009 yılının başında vizyona giren olan Güz Sancısı filminde Kamil Efendi karakterini canlandırdı. Şu anda Ezel adlı dizide Ramiz Karaeski karakterini canlandırmaktadır. 2010 Yaz döneminde NTV yeşil ekranlarında Edremit'in Çamlıbel kasabasında Zeytinbağı adlı işletmede dostlarını ağırlayarak Tuncel Kurtiz ve Dostları adlı program yapmaktadır
 
 Ethem ACAR: (Ses Sanatçısı)
1945 yılında Bahçecik Seymen’de doğdu. Müzik hayatına 1960 yıllarında Cağaloğlu Türk Musiki Cemiyetinde Nida TÜFEKÇİ yönetiminde başladı. Türk Sanat Müziği dersleri aldı. Hüseyin GÖNENLİ eğitimine katkıda bulundu. Vatani görevini yapmış olduğu İskenderun Ordu Evinde Sahne aldı.1970 Yıllarında Adapazarı’nda Şark Gazinosunda İlk sahneye çıktı.
İlk albümü 45lik olarak 1977 yılında HAYAT ADAMI OLDUM isimli albümü ile gönüllere girmiştir. Sırasıyla, Yalvarsan da Dönemem Geri, Paran Varsa Dostun Çoktur ve Merhaba Dostlarım albüme ile gönüllerde taht kurmaya başlamıştır. Devamında Anam Yok ki, Dünya Kahrı, Zamanı Geldi Plakları ile sanat hayatına 1984 yılına kadar aktif olarak devam etmiştir.
 
Seniha ÖZDİL: (Ressam)
Malatya’da doğdu. İlk ve Orta okulu Maltya’da bitirdi. 1968 yılında Kocaeli’ne göç ettiler. İş ve İşci Bulma Kurumuna memur olarak işe girdi. 1999 yılında emekli oldu. Emekli olduktan sonra resim kurslarına ve radyo programcılığı ve sunuculuğuna başladı. Karma resim resimleri açtı. 2002 yılında Bahçecik’e yerleşti. Bahçecik’teki Sivil Toplum kuruluşlarında gönüllü olarak çalışmaktadır. 
 
Metin ATEŞ: (Kukla Sanatçısı ve Yazar)
1959 yılında İzmit’te doğdu. Çocukluğu Bahçecik’te geçti. 1970’lı yıllarda ‘’Kuklacı’’ lakaplı, Kaptan Amca’nın yanında Kukla sanatıyla tanıştı. Bu mesleğin alaylı olarak, usta yanında öğrendi. Temaşa sanatında ustası Selim Başeğmez’dir. Kitapları; Sevgi Ağlatmak Değildir, Tiyatro eserleri; İş Çok, Okumayana İş Yok, Alkola Hayır, Gizli Şeytanlar’dır. Oyunlarının yapım ve yönetimi kendisine aittir. Sanatçı, Uluslararası Kukla Olimpiyatları’na gözlemci olarak yer almıştır.
 
Orhan ÖZÇALIK: (Heykeltıraş)
1961 yılında İzmit’e bağlı Bahçecik’te doğdu. İlk ve orta okulu Bahçecik’te, lise öğrenimini İzmit’te tamamladı. 1982 yılında H. Ü. Felsefe Bölümü’ne girdi. Aynı yıllarda H.Ü. Dağcılık Kulübü’nde dağcılığa başladı. 1884 yılında dağ rehberliği belgesi alarak, Türkiye’nin ilk dağ rehberleri arasında yer aldı. 1984- 90 yılları arasında Türkiye Dağcılık Federasyonu’nun çeşitli kurullarında (eğitim, teknik, yönetim) yer aldı. 1989 yılında heykelle tanıştı. H.Ü. Heykel Bölümü’nde Remzi Savaş ve Mete Demirbaş atölyelerinde çalışmalara katıldı. 1997 yılında Dalyan Açık Hava Taş Heykel Sempozyumu’nu düzenledi. 1999 ve 2006’da Niğde Aladağlar’da ölen dağcılar anısına iki anıt heykel yaptı. 1999’da çalışmalarına başladığı Helikon Sanat Evi’ni 2005 yılında hizmete açtı. Heykel çalışmalarına ve eğitim programlarına Helikon Sanat Evi’ndeki atölyesinde devam etmektedir.

Mukadder İLTER: (Fotoğraf Sanatçısı)
Bahçecik'te doğdu. İlk ve orta okulu Bahçecik’te, Lise öğrenimini İzmit'te tamamladı. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesinden 1987 yılında mezun oldu. 1989 yılından buyana Kocaeli Barosuna kayıtlı olarak serbest Avukatlık yapmaktadır.
Fotoğrafla ilgisi 2000 yılında başladı. Kocaeli Fotoğraf Sanatı Derneği (KASK) üyesidir.
‘’Işıkla çizmek’’ anlamına gelen fotoğrafı, anlamanın ve anlatmanın bir yolu olarak görmektedir. Toplumda sanatsal faaliyetlerle ilgilenenlerin sayısındaki artış ile toplumsal gelişimin doğru orantılı olduğunu ve mutlu insanlardan oluşan toplumların barışa hizmet edeceğini düşünüyor. Ayrıca Yelken Sporu yapmaktadır.
 
İsmail BAYRAM: (Resam)
Bahçecik'te 1967 yılında doğdu. İlk ve Orta Okulu Bahçecikte, Liseyi Namık Kemal Lisesinde okudu. Resime ilgisi ilk okulda başladı. Orta okulda resim öğretmeni Emin Öztürk’ün yeteneğinin gelişmesinde katkısı oldu. Askerlikte bir fiil resim yaptı. İlk kişisel Sergisini, Bahçecik Kültür Merkezi’nde 1996 yılında açtı. İkinci ve üçüncü kişisel sergilerini, 1997 yılında, Bahçecik Kültür Merkezi ve Gölcük Kültür Merkezinde açtı. Bu sergilerde 40 adet karakalem tablosu sergilendi. Dördüncü sergisini, 1998 yılında Bahçecik Kültür merkezinde, karakalem ve yağlı boya olmak üzere, 45 adet tablo ile açtı. Halen resim galerine ve sipariş üzerine büyük duvar resimleri yaparak, resim çalışmalarına devam eden İsmail Bayram, Başiskele Beldiyesi’nde çalışmakta olup, evli iki erkek çocuk babasıdır.
 
Oktay GENCER ( Çizgi Romancı)
1969' da İstanbul' da doğdu. Çizerliğe genç yaşta Salata dergisinde başladı. Gırgır ve Fırt dergilerinde espirici ve karikatürist olarak çalıştı.Avni, Dıgıl ve Pişmiş Kelle dergilerinde kısa öyküler çizdi. L-Manyak dergisinde, Zavallı Polat karekterini çizmeye başladı. L-Manyak’ta ve daha sonra Lomdak’ta çizdiği Cihangirde Bi Ev serisiyle popüler oldu. Penguen’de çizdiği Çarpışma da en sevilen işlerinden biridir. Çalıştığı Penguen Dergi’sinden 2007 ‘de ayrılıp Uykusuz Dergisi’nin kurucularından oldu. Çizimlerini Zavallı Polat, Cihangirde Bi Ev ,Cihangirde Bi Ev -2 ve Çarpışma adı ile  kitap haline getirerek yayınladı.

Atilla KABA: (Müzisyen)
1972 yılında Bahçecik doğdu. İlkokula Bahçecik ilkokulunda başladı. 1977 yılında babasının vefatından sonra Bahçecikten ayrılmak zorunda kaldı. 1979-1986 yılları arasında İzmit yetiştirme yurdunda kaldı. İlkokulu Seka ilkokulunda bitirdi .Bir takım nedenlerden dolayı eğitim hayatına devam edemedi.1989 -2003 yılları arasında Bahçecikte küçük çapta ticaretle uğraştı. Müzikle ilk tanışması ilkokul yıllarında blok flüt ile oldu, Daha sonra klavye ile devam etti. Bir süre ut ve bağlama ile de uğraştı. Halen piyasada özellikle karadeniz ve muhacır düğünlerinde çalmakta. Bu güne kadar 1000 den fazla düğün ve diğer etkinliklerde sahneye çıktı.
2004 yılında Kocaeli üniversitesine memur olarak işe başladı.  Şu anda Kocaeli Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesinde memur olarak çalışan Atilla Kaba, liseyi açıktan bitirdi. Eğitimime Kocaeli Üniversitesi Asım Kocabıyık meslek yüksek okulu Gaz tesisat teknolojisi son sınıf öğrencisi olarak devam etmektedir
 
Numan Karakuş Tiyatro ve Sinema Sanatçısı)
1976 yılında Bahçecik’te doğdu.  İlk ve Orta okulu Bahçecik'te okudu. İzmit Endüstri Meslek Lisesi’nin Makine bölümünü bitirdi. Selçuk Üniversitesi Ziraat Fakültesini bitirerek, Ziraat Mühendisi oldu. Kendi alanında iş yapamadı. 1996 yılında, Konya'da özel bir radyoda seslendirmen olarak sanat hayatına başladı. 3-4 radyo değiştirdikten sonra, 2002 yılında tiyatroya geçti. Seslendirme, oyuncu, ışıkçı derken, halen aynı tiyatro grubunda teknik yönetmenlik ve senaristlik yapıyor. Bu grupla Türkiye'nin dört bir yanını ve Avrupa'nın bir çok ülkesini gezdi. . Bir kaç tane kısa film projesinde yer aldıktan sonra, Son olarak "Bendeyar" Sinema Filmi'nde (2011) Abdullah karakterini oynadı. Senaristliğin yanında tiyatro ve dizi filmlerde rol alarak sanat hayatına devam eden, Numan Karakuş İstanbul’da yaşamaktadır.
(Önerilerinizi bekliyoruz.)